25 Mayıs 2019
  • İstanbul19°C
  • Ankara18°C

DİLEK SABANCI... 'BİZİM İÇİN BU ÜLKENİN TÜM ÇOCUKLARI ÖZEL!'

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve oyun olanakları sunan Özel Olimpiyatlar Türkiye, 35. yılına özel manifesto yayınladı.

Dilek Sabancı... 'BİZİM İÇİN BU ÜLKENİN TÜM ÇOCUKLARI ÖZEL!'

03 Aralık 2018 Pazartesi 11:30

Toplumda özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin yaşıtlarıyla spor yoluyla kaynaşmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin yayınladığı manifestoda, “Bir çocuğa inanmak, yaptığımız işin temeli.

Biz, her çocuğun potansiyeline inanıyor; hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kalbimizi de imkanlarımızı da paylaşıyoruz” denildi.

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve oyun olanakları sunan Özel Olimpiyatlar Türkiye, 35. yılına özel manifesto yayınladı.

Birlikteliğin gücüne, hayatın eşitliğine ve oyunun önemine vurgu yapılan manifestoda, “Bir çocuğa inanmak, yaptığımız işin temeli.

Biz, her çocuğun potansiyeline inanıyor; hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kalbimizi de imkanlarımızı da paylaşıyoruz” denildi.

Temelleri 1982 yılında merhum iş insanı Sakıp Sabancı ve merhum Prof. Dr. Hıfzı Özcan tarafından atılan, bugün 170’ten fazla ülkeye yayılmış 6 milyona yakın özel sporcuya ulaşan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Special Olympics’in Türkiye ayağı olarak faaliyet gösteren, Özel Olimpiyatlar Türkiye'nin Onursal Başkanı Dilek Sabancı “Biz, Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak, birlikteliğin gücüne, hayatın eşitliğine, oyunun önemine inanıyoruz.

Özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın eşitlik anlayışıyla hayata katılması için çalışıyoruz.

Çünkü, bizim için bu ülkenin tüm çocukları özel… 35 yıldır tek bir amacımız var; özel çocuklarımıza, toplumda saygı gören, yararlı ve üretken bireyler olabilmeleri için fırsat vermek.

Bunun için de oyunun ve sporun birleştirici gücünden yararlanıyoruz” diye konuştu.

35’inci yıla özel manifestonun bu yaklaşımın bir yansıması olduğunu vurgulayan Dilek Sabancı, “Biz, özel çocuklarımızın toplum içinde eşit şartlarda yaşaması için üzerimize düşen her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.

engelliolimpiyat_gorsel.jpg

Özel Olimpiyatlar Türkiye Ülke Direktörü Didem Ünsür de “Manifestomuzda da altı çizildiği gibi, daima şeffaf, hesap verebilir, katılımcı, yenilikçi ve toplumsal uyum için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olacağımızı, bunu görev bilinci ile değil aşk ile yapacağımızı taahhüt ediyoruz” şeklinde konuştu.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında

1982 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170’ten fazla ülkeye yayılmış 6 milyona yakın özel sporcuya ulaşan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Kuruluşundan beri Onursal Başkanlığını yürüten Dilek Sabancı’nın maddi ve manevi bireysel destekleri ve liderliğiyle 2002 yılında bugünkü dernek statüsünü kazanan Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve diğer bireylerle eşit haklarla sosyal hayata katılımlarını sağlamayı hedeflemektedir. Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
banner300x250