25 Şubat 2020
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

ASUMAN DABAK...HAPİSHANE PERFORMANSI!

Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü vesilesiyle ürtiker hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için bir basın toplantısı düzenlendi.

Asuman Dabak...HAPİSHANE PERFORMANSI!

01 Ekim 2019 Salı 20:00

Toplantıda tiyatro sanatçısı Asuman Dabak’ın 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü’ne dikkat çekmek üzere sergilediği “Senin Dilinde” adlı performansının tanıtım videosu ilk kez gösterildi.

Ürtiker hastalığı hakkında toplumu bilgilendirmek ve hastaların içinde bulunduğu zorlu yolculuğa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Senin Dilinde farkındalık çalışmasının bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Asuman Dabak, “Proje kapsamında bir AVM’de etkinlik düzenledik.

Önyargı parmaklıklarıyla çevrili bir hapishanenin içinde 3 saat geçirerek ürtikerli bir hastayı canlandırdım.

Çoğu ürtiker hastası, vücutlarındaki yaralardan dolayı kendilerine evlerine kapatarak, sosyal yaşamdan soyutluyorlar.

Onların bu psikolojik bunalımına dikkat çekmek için düzenlediğimiz AVM etkinliğinde katılımcılardan sosyal medya hesaplarında senindilinde etiketiyle paylaşım yapmalarını istedik.

Yapılan her paylaşımla önyargı parmaklıkları birer birer kalktı ve bu hastalığın bulaşıcı olmadığına vurgu yapıldı.” dedi.

 

 

 

 Basın toplantısı ardından yeniden önyargı hapishanesinin içine giren Dabak, ürtiker hastalığına yönelik yapılacak bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının hastalığa karşı önyargıları yıkmak ve ürtiker hastalarını topluma kazandırmak için büyük rol oynadığını vurguladı.

 

 

 

 

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
banner300x250